Hogy kik a felelőtlen emberek? A szomorú az, hogy mindnyájan azok vagyunk. Egytől egyig. Nagyon sok felelőtlenséget követünk el nap mint nap. És amint elkövettük, már tudjuk is, sejtjük, sőt érezzük, hogy annak bizony ára lesz. Az emberi felelőtlenséget ugyanis mindig áron vétetik. Hogy pontosan milyen mértékben, az esetenként eltérő, az adott helyzettől függ.
Nekem például személy szerint ami nagyon megrendítő és hihetetlenül szörnyű, visszataszító eset volt, az a tavalyi ceglédberceli baleset. Rámutatott arra, hogy mi, emberek mennyire semmik, vagyis hogy mennyire törékenyek vagyunk, bizonyos esetekben, mind fizikai, mind lelki szempontból. Engem ez nagyon megrendített, számomra a felelőtlenség netovábbja ez a baleset.
Ahogy láthattuk a bejátszásokban, az eredeti felvételeken, ebben a balesetben az első számú főbűnös a felelőtlen sofőr volt. Élő videót készített vezetés közben, és ezzel kilenc ember halálát okozta. Nem vette észre, hogy szembe jött egy teherautó. Nem azért, mert nem tudott vezetni. Azt se lehet mondani, hogy nem volt rutinja. Egyszerűen csak az emberi felelőtlenség játszott itt szerepet. Ez a felelőtlen tett 10 ember életét követelte. Volt köztük ugyanis egy fiatal hölgy, aki a méhében egy új életet hordozott. Ő is odaveszett ugyanúgy, mint a többiek, a felelőtlenség miatt.
Persze sok ilyen történetet felsorolhatok és bemutathatok még. Emlékszem rá, nyolcadikos koromban történt az eset, itt nálunk, Kiskőrös városában.
Egy kőműves brigádról van szó, sajnos neveket nem említhetek, pedig megérdemelnék, hogy tudjuk, mi, olvasók. Hogy pontosan miért is? Mert ott is emberi felelőtlenség történt. Ebéd után a brigád visszament az építkezésre. Tették a megszokott dolgukat. Egy nagyon jó ismerősöm volt az a segédmunkás, aki szerette volna kitakarítani a keverőgépet. Szólt is a brigád többi tagjának, hogy ne kapcsolják be a gépet, mert ki fogja takarítani. Neki is állt, tette a dolgát, csak épp a brigád tagjai közül az egyik munkás bedugta a gépet, mire az leszakította a gépet takarító munkás kezét. Hogy finoman fejezzem ki magamat, a karját teljesen eltávolította a testétől, a többiek szedték ki azt a keverőgépből. Az emberi felelőtlenség tehát testi épségünket károsítja, egy ember testét csonkította meg egy örök életre.
Vagy például, nem olyan rég történt egy cégnél, hogy a felelőtlen targoncavezető nem vette észre, hogy az egyik kollégája a háta mögött pakol, teszi a dolgát. Targoncával átment a lábán. Ebben az esetben az emberi figyelmetlenség, felelőtlenség a kollégájának 5 lábujjába került, le kellett vágni őket. Nem tudom, kell-e még sorolnom a drasztikusabbnál drasztikusabb eseteket?
A felelőtlen szülők esetenként, szabadon, felügyelet nélkül hagyják gyermekeiket. Drogfogyasztó lesz belőlük, bűnöző, gyilkos, vagy csak egyszerűen eltűnnek. A tó partján találják meg őket holtan, megerőszakolva, de újra hangsúlyozom, esetenként.
Ide illik az a történet is, ami nem is olyan régen történt Budapesten. Szörnyű, emberek, szörnyű, hogy ebben az esetben is, az anyuka felelőtlensége egy gyerek életébe került. Egy anyuka három gyerekével elment egy játszótérre, majd valamilyen oknál fogva fél órára magára hagyta gyermekeit. Fél óra múlva hívták telefonon, hogy baj történt. Az egyik kisfia és a kislánya bementek egy lezárt területre, felgyújtottak egy faházat, és a 8 éves kislány sajnos nem tudott már kimenekülni, bennégett. Ezt minek hívnátok? Ez az emberi felelőtlenség. Magára hagyott három picike gyereket. Ráadásul tudta, hogy az a gyermek, aki gyújtogatott, mentális betegségben szenved, nem ez volt az első eset, hogy a pici gyerek gyújtogatott. Vajon mekkora felelőtlenségnek kellett ott lennie, hogy egy ilyen gyermeket magára hagyjon? Ráadásul úgy, hogy rá bízhatta a tőle jóval kisebb másik két gyermekét. Kérdem én, mekkora felelőtlenség kellett ahhoz, hogy egy 8 éves gyerek életébe kerüljön? Elgondolkodtató. Emellett szörnyű és fájdalmas. Felelőtlenség vagy figyelmetlenség volt az oka ennek? Ebben az esetben ezt minek hívnátok? Én felelőtlenségnek. A kislány élve megégett, mint amikor Auschwitzban bedobták a zsidó kisgyermekeket a krematóriumba. Habár az ezzel az esettel ellentétben nem felelőtlenség volt, hanem emberi gonoszság.
Még fokozhatnánk tovább is a felelőtlenséget, nézzük meg például Csernobil tragédiáját! A 4-es reaktort meggondolatlanul tesztelték, és nem gondoskodtak a reaktor hűtési rendszeréről, nem kapott tehát kellő hűtést a reaktor. Látjátok, mit okozott az emberi felelőtlenség? Életek mentek tönkre, az emberek egy része halálos beteg lett a sugárzás miatt. Gyerekek, felnőttek, öregek haltak meg, és egy város pusztult el. Emellett a várostól 150 km-re is életeket követelt a sugárzás mértéke. Sőt, mi, több mint 1000 km-re vagyunk Csernobiltól, és mégis, azt mondták a régi öregek, hogy még nálunk is mérhető volt a sugárzás. Miért is történt ez pontosan? A felelőtlenség miatt.
Mi minden felsorolható még, mi minden, emberek! Felelőtlenül hajtanak a fiatalok a városban baleseteket okozva, részegen, bedrogozva, vagy csak simán brahiból. És ez általában vagy életet, vagy testi épséget veszélyeztet. Mi minden történik meg napi szinten városunkban is! Annak a fiatalembernek a történetét is elmondhatnám, aki a villanyoszlopra mászott fel, csakhogy nem volt kikapcsolva az áram. Tudjátok, miről beszélek, igaz? Az emberi felelőtlenség egy kétgyermekes apa életét követelte. Felmászott, mert festenie kellett a villanyoszlopokat - ez volt a feladata ugyanis -, hogy ne rozsdásodjanak, hogy időt álló legyen a szerkezetük. Csak épp nem volt lekapcsolva a több ezer Volt. Mekkora felelőtlenség volt ez, igaz?
De akár azt is mondhatnám, amikor az édesanya vagy az édesapa felelőtlenül elhagyja a gyermekét. Vagy mikor a szülők kukába rakják a gyermeküket, mert nem kell nekik. Hol van itt a felelősség?
Sorolhatnám azt is, hogy én milyen felelőtlen tetteket követtem el. Ugyanis attól, hogy erről írok, még nem jelenti azt, hogy én nem követtem el semmilyen felelőtlenséget. Volt, hogy lefordultam jobbra irányjelző nélkül, és egy autó belém jött. Hárman ültek az autóban. Mind a három ember életébe kerülhetett volna. Az én felelőtlenségem miatt emberek halhattak volna meg. Aki belém jött, és aki mellettem ült, ő is. Én is felelőtlen ember voltam. Hogy tanultam-e belőle? Ki merem mondani, hogy igen.
Ma már nem csak, hogy az irányjelző lámpát használom, de nem viselem el azt sem, ha valaki mellettem gyorsan vezet, hajt, tapossa a gázt felelőtlenül. Emberek, próbáljuk meg leélni az életünket! Bármennyi is van az életünk idejéből. Próbáljunk meg maximálisan felelősségtudatosan élni!